روغن های خوراکی سالم کدام هستند؟

روغن های خوراکی سالم کدام هستند؟

برچسب ها:

روغن های خوراکی سالم کدام هستند؟

امروزه روغن های خوراکی فراوانی در بازار برای پخت و پز و یا سرخ کردن موحود می باشد و این فراوانی به ما کمک میکند تا در انتخاب روغن های خوراکی سالم آزادانه تر باشیم.

در این مقاله شما را با سالم ترین روغن های خوراکی آشنا میکنیم

 

روغن های سرخ کردنی!

روغن های مایع جهت پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی مفید می باشند اما در هنگام سرخ کردن به دلیل حرارت بالا این روغن ها تغییر شکل داده و تبدیل به اسید چرب ترانس دار ی شوند. به همین علت مصرف این گونه روغن ها مفید نمیباشد.

توصیه میشود برای موارد سرخ کردن حتما از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده شود چرا که این روغن ها تحمل بالاتری نسبت به حرارت دارند اما در مقابل از نظر تغذیه ای کیفیت پایین تری نسبت به روغن های مایع عادی دارند.

 

 

روغن های حیوانی

روغن های حیوانی به دلیل داشتن اسید آراشیدونیک باعث افزایش HDL  و کاهش LDL می شود و این بخش مفید استفاده از روغن های حیوانی می باشد.

ولی باید تاکید کرد که استفاده مداوم ازین روغن تایید نمیشود.

تهیه روغن حیوانی با کیفیت عالی و قیمت مناسب

 

روغن زیتون بهترین گزینه پخت و پز

از روغن های خوراکی سالم میتوان به روغن زیتون اشاره کرد که به تعبیر دیگری به این روغن طلای مایع نیز گفته می شود.

علت این نام گذاری دارا بودن چربی های غیر اشباع MUFA است که باعث گشاد شدن سرخرگ ها و کاهش بیماری های قلبی و عروقی و همچنین کاهش فشار خون می شود و مطمعنا به دلیل داشتن این خاصیت های فراوان یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در پخت و پز به شمار می رود.

از دیگر خواص روغن زیتون می توان به داشتن آنتی اکسیدان های مهم پلی فنول و فلاونؤید که یک ترکیب عالی برای کاهش استرس و همچنین پیشگیری از سرطان می باشد اشاره کرد.

روغن زیتون عملکردی محافظتی برای معده ایجاد میکند که معده را از زخم و التهاب محافظت می کند و باعث جولوگیری از تشکیل سنگ صفرا و یبوست و مشکلات روده ای می شود.

تهیه روغن زیتون بکر با کیفیت عالی و قیمت مناسب

 

روغن کنجد یکی دیگر از روغن های خوراکی سالم

روغن کنجد به دلیل دارا بودن منبع غنی از ویتامین E  و آنتی اکسیدان از علأم متداول پیری پوست جلوگیری می کند.

علت این خاصیت روغن کنجد دارا بودن آنتی اکسیدان قوی موجود در این روغن می باشد.

اما مهم ترین خاصیت های روغن کنجد که باعث نام بردن این روغن در لیست سالم ترین روغن های خوراکی می شود پیشگیری و درمان سرطان سینه, پروستات و سرطان های دستگاه گوارش, سکته های قلبی و بسته شدن عروق می باشد که به دلیل داشتن این خواص فراوان به روغن کنجد لقب ملکه روغن ها داده اند.

از دیگر خواص مفید روغن کنجد می توانیم به کاهش ابتلا به بیماری هایی نظیر پارکینسون و بیماری های مفصلی و آرتروز  اشاره کرد.

به دلیل داشتن ویتامین E در این روغن از بیماری آلزایمر, کلسترول خون جلوگیری و برای درمان یبوست, سرفه و خشکی پوست مفید می باشد

 

تهیه روغن کنجد یک لیتری با کیفیت عالی و قیمت مناسب

تهیه روغن کنجد دو لیتری با کیفیت عالی و قیمت مناسب

تهیه روغن کنجد سه لیتری با کیفیت عالی و قیمت مناسب

نظر شما برای “روغن های خوراکی سالم کدام هستند؟”مطالب مرتبط