رژیم غذایی مناسب مزاج

رژیم غذایی مناسب مزاج

برچسب ها:

رژیم غذایی مناسب مزاج

در قسمت قبلی مقاله در مورد مزاج شناسی و مزاج های مختلف شبانه روز و فصول مختلف و نحوه شناخت مزاج خود توضیح دادیم در این مقاله نکاتی در مورد رژیم غذایی مناسب مزاج صحبت خواهیم کرد.

 

روایتی از امام صادق(ع) در مورد مصرف غذا هایی با مزاج های مناسب با هر فصل این گونه بیان می کند:

میوه‌ها را به صورت فصلی بخورید زیرا تمام فصول سال طبع گرم و سرد دارد و میوه و غذا های آن فصل با مزاج شما هماهنگ تر است.

 

زیاده روی در استفاده از غذا هایی با مزاج های یکسان

همواره باید این نکته را در نظر گرفت زیاده روی در مصرف غذا هایی با یک نوع مزاج خاص میتواند عوارض خاصی را به همراه داشته باشد.

در صورت زیاده روی در خوردن غذا هایی با مزاج گرم ممکن است عوارضی مانند تب، جوش ، بالا رفتن فشار خون، عطش و سرگیجه را به همراه داشته باشد به همین دلیل باید تعادل در استفاده از مواد غذایی با مزاج گرم و سرد رعایت شود تا باعث ایجاد تعادل در بدن شود.

هم چنین زیاده روی در خوردن غذا ها با مزاج سرد نیز دارای عوارض خاص خود مانند نفخ، اسهال، گزفتگی عضلات، ترشح زیاد بزاق دهان و … شود.

غذا های مناسب با هر مزاج

اگر قسمت قبلی مقاله را مطالعه نکرده اید و سوالاتی در مورد ویژگی های هر مزاج و یا نحوه تشخیص مزاج خود دارید میتوانید با مراجعه به قسمت قبلی سوالات خود را برطرف کنید.

مزاج شناسی و ویژگی تمام مزاج ها

 

رژیم غذایی مناسب مزاج گرم و خشک (صفراوی)

از نشانه های افراد دارای مزاج گرم و خشک یا همان صفراوی میتوان به تیره بودن ادرار، یبوست،  سردرد و تلخی دهان نام برد. این افرد معمولا دارای اندامی لاغر هستند.

این افراد نباید در خوردن غذا ها پرخوری کنند و باید میزان مصرف شیرینی جات را کاهش دهند، استفاده از غذا های پر حجم مانند آش یا ماکارونی برایشان مفید نمی باشد در مقابل استفاده از میوه هایی مانند انار، زرشک، سیب، گلابی و خیار برایشان مفید است و مصرف کاهو، هویج، اسفناج و گشنیز برایشان توصیه می شود.

برای این گروه از افراد استفاده ی زیاد از سیر، ادویه جات تند، گوشت قرمز، موز،  خربزه گردو، پسته غذا های سرخ کردنی مضر است و استفاده بیش از حد این مواد غذایی باعث اختلال در تعادل مزاج این افراد و بروز اختلالاتی مانند خشکی پوست، بی خوای و تپش قلب می کند.

در مقابل، خوردن غذا هایی مانند سوپ جو و گوشت مرغ، آش تشکیل شده از ماست، کدو، اسفناج و گشنیز برای آن‌ها مفید می باشد.

از نوشیدنی های مفید برای این افراد می توان به شربت لیمو، سکنجبین و ماءالشعیر نام برد.

 

رژیم غذایی مناسب مزاج سرد و تر (بلغمی)

از نشانه های افراد دارای مزاج سرد و تر می توان نرم بودن و ریزش مو و پیدایش موهای سفید زودرس اشاره کرد.

این گروه از افراد باید  از خوردن غذا ها و نوشیدنی هایی با مزاج سرد و تر پرهیز کنند و یا در صورت نیاز به مقدار کم همراه با مصلحات آن ها استفاده کنند.

از غذا های مناسب این گروه از افراد می توان به آبگوشت، گوشت شتر و گنجشک، بوقلمون اشاره کرد.

میوه های مناسب افراد دارای مزاج سرد و تر میوه های رسیده و  شیرین مثل سیب همراه با پوست، گلابی و نارگیل اشاره کرد.

نوشیدنی های متناسب با این مزاج از دمنوش دارچین، خاکشیر، گل گاو زبان و استفاده از خشکبار مانند بادام، پسته، عسل می توان نام برد.

هم چنین بهتر است هنگام مصرف برنج از ادویه هایی با مزاج گرم مثل زیره سیاع، دارچین در آن استفاده کنند.

 

رژیم غذایی مناسب مزاج گرم و تر(دموی)

از نشانه افراد با مزاج گرم و تر و یا همان دموی میتوان به داشتن پوستی مرطوب با منفذه هایی باز اشاره کرد این گروه از افراد مستعد چاقی هستند و خون سازی در آن ها زیاد است، خواب خوبی دارند و بدنشان گرم است.

استفاده از خاکشیر، سوپ و یا آش جو برای این گروه از افراد مفید است اما در مقابل باید نوشیدن آب سرد، نوشابه و مصرف تخم مرغ، بادمنجان، چای، ترشی را کاهش دهند. هم چنین می توانند از لبنیات مانند کشک و قراقروت استفاده کنند.

از میوه های مناسب با مزاج گرم و تر میتوان به انار، آلبالو، ازگیل، نارنج، سنجد، زیتون نام برد.

 

رژیم غذایی مناسب مزاج سرد و حشک(سوداوی)

از نشانه های افراد با مزاج سرد و تر و یا همان سوداوی میتوان به داشتن  پوستی خشک و تیره اشاره کرد.

از غذا های مناسب با این مزاج میتوان به گوشت بره، گوشت شتر، تخم مرغ محلی اشاره کرد هم چنین میتوانند از سبزیجات گرم مثل نعناع، مرزه، ریحان و جعفری استفاده کنند هم چنین هنگام مصرف برنج بهتر است از شوید، زیره سیاه و زعفران استفاده کنند.

شربت زعفران از نوشیدنی های مفید این گروه از افراد می باشد.

از 7 رای

 

نظر شما برای “رژیم غذایی مناسب مزاج”مطالب مرتبط